Jak správně vybrat svařovací kuklu?
Při obloukovém svařování (viz. zde) vzniká teplo potřebné k roztavení svařovaného materiálu při hoření elektrického oblouku.
Rizika jsou nasnadě:

  • Popálení roztaveným kovem nebo jeho rozstřikem – ochrana pomocí odpovídajícího nehořlavého oblečení.
  • Úraz elektrickým proudem
  • A v neposlední řadě záření v oblasti ultrafialového spektra, které může zásadně poškodit Váš zrak. (záněty spojivek, šedý zákal atd.) Protože oči máte jen jedny!

Je proto nutné používat ochranu zraku, např.samostmívací kukly, které splňují ČSN EN 169 a nebo ČSN EN 379+A1.
 Kuklu vybíráme zpravidla dle:

– parametrů, které určují stupeň ochrany Vašeho zraku (viz.EN379+A1)

Samostmívací filtr ve specifikaci 1/1/1/1 dle EN379 jako zásadní a nejdůležitější parametr pro ochranu Vašich očí.

Pozn.: i v této specifikaci jsou mezi jednotlivými produkty na trhu značně rozdíly. KOWAX překonává konkurenci a definuje novou úroveň optického komfortu pro svářeče díky o řád lepším výsledkům v difuzi světla přes zatmavený filtr (druhé číslo ve specifikaci dle EN379 – rozptyl světla viz.obr.výše – viz.naznačeno také zde), tato hodnota je zcela zásadní pro opticky komfort Vašich očí během samotného svařování. Vaše oči musí oproti konkurenci minimálně doostřovat, což má za následek méně unavené oči, menší sklony k bolení hlavy atd. Poznáte rozdíl.

a

– dle zamýšleného použití:

– jakou metodou budeme svařovat

TIG – používají se nižší proudy, tedy budete potřebovat dva rozsahy clon (obvykle 5-9DIN právě pro TIG a 9-13DIN pro MIG), jelikož se jedná obvykle o jemnější práci, doporučujeme na kukle ovládání z vnější strany skeletu.

MIG/MMA clony nejčastěji používaná je v rozmezí 10-13DIN, jelikož se jedná často o práci ve špinavém prostředí (prach apod.) doporučujeme ovládání filtru z vnitřní strany skeletu (lepší ochrana).

jak často budeme svařovat:

hobby – stačí menší zorné pole a základní hlavový kříž.

profi – doporučujeme velké zorné pole a ergonomický hlavový kříž.
(velmi komfortní řešení).

 

– napájení samostmívacího optického filtru:

                – samostmívací filtr napájen ze solárního článku + nevyměnitelná baterie (hobby)

– samostmívací filtr napájen ze solárního článku + vyměnitelná baterie (např. CR2450), filtr zpravidla upozorní uživatele LED kontrolkou na nutnost výměny baterie. (profi)

Pozn.: baterie slouží k napájení filtru (z obvykle jen při jeho prvním rozběhu, např. po vyndání např.z tmavé skříňky, nebo krabice apod.) do doby náběhu účinnosti solárního článku.

Při řešení, kdy není baterie vyměnitelná, je po jejím vybití zpravidla možno kuklu i nadále používat ale s tím omezením, že při prvních sepnutích může docházet k pomalému stamvení či problikávání (do náběhu účinnosti solárního článku).

 

Použité zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Obloukov%C3%A9_sva%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD